Planetoidy Heweliusza naszego autorstwa odsłonięte w Gdańsku.

W niedzielę, 27 listopada 2011 o godzinie 12.00 na promenadzie prowadzącej do molo na gdańskiej Zaspie odbyło się w symboliczne odsłonięcie formy przestrzennej „Planetoidy Heweliusza" - pracy krakowskiego artysty rzeźbiarza Sebastiana Warszawy, zwycięzcy konkursu zorganizowanego przez Fundację Wspólnota Gdańska.

Punktualnie w samo południe zabrzmiały pierwsze dźwięki gdańskiego mobilnego carillonu. Był to początek niemal godzinnego koncertu w wykonaniu znakomitej gdańskiej carillonistki pani Moniki Kaźmierczak.

Uroczystość odsłonięcia rzeźby była kameralna, ale pomimo bardzo wietrznej pogody, bardzo ciepła. Zgromadzonych gdańszczan powitał Andrzej Stelmasiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Wspólnota Gdańska. O idei przedsięwzięcia i planetoidach opowiedział Grzegorz Szychliński, Kierownik Muzeum Zegarów Wieżowych MHMG. O aspektach artystycznych wspomiał autor pracy, Sebastian Warszawa.

Pomysłodawcami projektu byli panowie Adam Koperkiewicz i Grzegorz Szychliński z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Organizacją konkursu i realizacją formy przestrzennej zajmowała się Fundacja Wspólnota Gdańska wsparta grantem Miasta Gdańska.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania pani Monice Mikołajczyk, kordynatorowi obchodów Roku Heweliusza, pani Marzenie Świtale z Fundacji Wspólnota Gdańska, pracownikom gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni oraz gdańskim artystom rzeźbiarzom - panom Pawłowi Szczepańskiemu i Mariuszowi Burdkowi za pomoc przy realizacji projektu.

*   *   *

Naukowa działalność gdańskiego astronoma i wszechstronność jego zainteresowań zostały docenione przez innych uczonych, którzy nazwali trzy planetoidy w hołdzie Heweliuszowi. Są to: 5703 HEVELIUS na cześć astronoma, 12625 KOOPMAN, gdyż takie było nazwisko rodowe drugiej żony i współpracowniczki Heweliusza oraz 764 GEDANIA, bo Heweliusz żył i działał w Gdańsku.

Projekt był współfinansowany przez Miasto Gdańsk.

W jury konkursu zasiadali: 
Mieczysław Kotłowski, Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku
Monika Mikołajczyk, Biuro Prezydenta Gdańska ds. Kultury
Grzegorz Szychliński, Muzeum Historyczne Miasta Gdańska      
Maciej Mikołajewski, Polskie Towarzystwo Astronomiczne
Adriana Sitkiewicz, artystka rzeźbiarka

Nagrodzeni artyści:
I nagroda – Sebastian Warszawa
II nagroda – Jerzy Dobrzański
III nagroda – Tomasz Tomaszewski

 

Materiał pobrany ze strony: http://galeriawarzywniak.pl/

Kontakt

ART-SEWI

Białka 239a

36-030 Błażowa

 

Telefon: +48 600 006 085

             +48 694 674 831

 

E-mail: biuro@artsewi.pl

Wersja do druku Wersja do druku | Mapa witryny
© ART-SEWI Pracownie Artystyczne